KAS PASKATINA GĖLAVANDENIŲ DUMBLIŲ AUGIMĄ AUGALINIUOSE AKVARIUMUOSE?
 
Dumbliai suveši nesubalansuotoje akvariumo sistemoje. Kas sukelia šias nepalankias sąlygas?
 
Labai svarbu reguliariai ,,maitinti“ augalus tam tikromis dozėmis gerai subalansuotu maisto daviniu į kurį įeina NO3, PO4, CO2 + kiti makro ir mikro elementai.
Praeityje daugelis tikėjo, kad NO3 ir ypač PO4 gali paskatinti dumblius. 
Nesuskaičiuojamus kartus buvo įrodyta, kad šios maisto medžiagos (net ir perdozavus) gali ir nesudaryti dumblių problemų. Tiksliau, kuo daugiau mes tręšiame, tuo mažiau dumblių pas mus auga. 
Augalų maisto medžiagos paprastai neturi jokių ryšių nei su žuvų/krevečių problemomis (dvėsimai / sergančios žuvys / krevetės). 
Dar vienas klausimas; ,,Kodėl pas mane auga dumbliai net jei dozuoju NO3, PO4, CO2 ir kitas maisto medžiagas reikiamomis dozėmis?“
 

Didžiausia bėda kurią dauguma daro, tai kad jie mažina maisto medžiagų kiekius baimindamiesi, kad būtent šios medžiagos sukelia dumblių problemas. Toks maisto medžiagų sumažinimo metodas dumblius net paskatina!

 
Paminėkime tikrąsias priežastis slypinčias už dumblių problemų augaliniuose akvariumuose, kuriuose yra dozuojamos maisto medžiagos reikiamomis dozėmis:
1. Žemas deguonies lygis.
2. Nepakankama vandens cirkuliacija. 
3. Per didelis organikos kiekis
4. Neužciklintas akvariumas (nestabilizuotas azoto ciklas) Plačiau apie azoto ciklą skaitykite -->čia<--
 
Žemi deguonies (O2) lygiai gali būti sukelti dėl akvariumo perpildymo fauna, aukštos vandens temperatūros, per daug užsinešusių ir rūgstančių filtrų, peršėrimo, menko vandens paviršiaus judėjimo. 
 
Nepakankama vandens cirkuliacija gali sukelti nepakankamą maisto medžiagų įsisavinimą. Net jei ir tręšiame pakankamai CO2, NO3, PO4 + kitomis mikro ir makro medžiagomis vandens cirkuliacija turi būti pakankamai stipri, kad augalams atneštų visas šias ir kitas maisto medžiagas. Reiktų stengtis padidinti vandens tėkmę (naudoti stipresnes pompas, filtrus, ar net kelis variantus viename akvariume).
 
Organikos kiekiai gali padidėti peršeriant, esant dideliam žuvų teršimui, yrant augalų liekanoms ir t.t.. Organiką skaidančioms bakterijoms reikia pakankamo kiekio deguonies, kad jos galėtų tą organiką skaidyti į neorganinius junginius tokius kaip NH4, NO3, PO4, ir CO2 kuriuos augalai jau gali panaudoti savo reikmėms. 
Skaidytojai, kaip krevetės ir sraigės gali prisidėti prie organikos perdirbimo gana daug. Bakterijos negali perdirbti gana didelių yrančios organikos dalelių greitai. Krevetės ir sraigės suėsdamos šias daleles, pavyzdžiui augalų liekanas, nesuėstą maistą ar maistą įstrigusį į gruntą apsaugo tas daleles, o kartu ir visą akvariumą nuo lėto yrimo.
Išlaikykite gerus O2 lygius sukurdami vidutinį vandens paviršiaus judėjimą, laikykite neužrūgusius filtrus, gerą cirkuliaciją, pašalinkite nesuėstą maistą, pašalinkite irstančias augalų dalis, taikykite reguliarius vandens keitimus, apgyvendinkite akvariumą krevetėmis ir sraigėmis, bei išlaikykite tinkamą, per daug neužsinešusį gruntą kartais jį nusiurbinėjant. 
Neužsiciklinę akvariumai neturi pakankamai naudingųjų bakterijų kurios perdirbtų organiką ir dėl to organika, bei NH4 gali sukelti dumblių suaktyvėjimą. Užciklinkite akvariumą naudojant šiuos metodus:
 
1. Žuvis suleidžiant tik po truputį.
2. Naudojant chemiją.
3. Paliekant akvariumą užsiciklinti savaime, papildomai neįtakojant jo faunos kiekiais.
4. Perkelti gruntą / filtrus iš senai veikiančio akvariumo.
5. ,,Sausa pradžia" (naudojama tik augaliniuose akvariumuose su labai turtingu maisto medžiagomis gruntu ar substratu, kai suauginamas tam tikras kiekis augalų ant pastoviai šlapio grunto ar substrato ,,pelkės“ sąlygomis ir tik tada pilnai užpilama vandeniu ir įleidžiama fauna) Plačiau skaitykite -->čia<--
 
Nemažinkite NO3 ir PO4 dozavimo augaliniuose akvariumuose, kovojant su dumbliais! Mažinant maisto medžiagų dozavimą, dumblių augimas bus tik dar labiau paskatintas! NO3 ir PO4 gali sukelti dumblių problemas tik tada kai jų trūksta.
 
Pagrindinis infromacijos šaltinis: http://www.aquariumalgae.blogspot.com/
Vertė: Tautvilas Laureckis (yankadi)