Svarbi pastaba: yra pranešimų apie krevečių, sraigių ir žuvų dvėsimą – paprastai lepiausių ir jautriausių. Prašoma perskaityti visą straipsnelį prieš eksperimentuojant. Visiems kurie norėtų išmėginti šį metodą, aš (straipsnio autorius) keičiu savo pirmines rekomendacijas vandenilio peroksidui – H2O2 – nuo 4 valgomų šaukštų iki 2 dviejų valgomų šaukštų ~40 L  (10 galonų) akvariumo vandens. Šis metodas yra ypač stiprus ir žalingas krevetėmis, tad dėl jų, nerekomenduojama jo naudoti VISAI, nebent jų norima atsikratyti.

PRATARMĖ:

Šis metodas sukurtas ir išbandytas straipsnio autoriaus. Nors jis ir siūlė šio metodo informaciją keliuose forumų temose, kaip personalią pagalbą, tačiau šis straipsnis tai pilnas autoriaus aprašas konkrečiai apie patį metodą.

Trumpai: šis metodas susideda iš atliekamo H2O2 (vandenilio peroksido) panaudojimo visame akvariume bei po to panaudojant ir skystos anglies injekciją, tai leidžia pasiekti daug stipresnį algicidinį efektą, nei šiuos preparatus panaudojant pavieniui, be pastebimos neigiamos įtakos faunai ir augalams.

Šis metodas buvo išmėgintas straipsnio autoriaus daugelį kartų, taip pat ir kitų akvariumistų. Nors daugeliu atveju nepalankių efektų nebuvo pastebėta, autorius negali garantuoti, kad tai 100% saugu. Reiktų šį metodą išmėginti daug daugiau akvariumų, kuriuos būtų galima stebėti. Verta pažymėti, kad jei šį metodą išmėgintumėte, prašoma pasidalinti rezultatais. Temoje

Net jei nuspręstumėte neišmėginti šio metodo, jis vis tiek gali būti informatyvus ir naudingas.

PIRMAS SMŪGIS: H2O2 (vandenilio peroksidas)

H2O2 panaudojimas visame akvariume nesukelia išskirtinio rezultato dėmesio. Rezultatas paprastai labai menkas, nebent dozuojama tokiomis dozėmis, kai galimai jau rizikuojama fauna. Taip po kelių, dažniausiai nelabai sėkmingų bandymų daugelis kolegų ,,nurašo“ šią priemonę, kaip menkavertę ar neveiksmingą.

Tačiau tiesa yra ta, kad daugelis žmonių atlieką šį veiksmą klaidingai.

 

KLAIDINGAS KELIAS:

Tipiškai, pirmiausia atliekamas veiksmas prieš dozuojant - atjungt filtrus ir apšvietimą. Taip - viena klaida potencialiai jau būna padaryta, ir tai jau tiesiamas kelias į kitas klaidas.

Filtrų atjungimas išties apsaugo H2O2 nuo sąlyčio su bioužpildais. Tai gerai, nes mes nenorime, kad H2O2 sunaikintų per daug nitrifikuojančių bakterijų, tai pat nenorime papildomai eikvoti pačio H2O2. Tačiau dažnu atveju toks veiksmas palieka akvariumą be srovės ir tekėjimo.

Bet kurios cheminės priemonės efektas priklauso nuo:

Koncentracijos * Tekėjimo * Laiko

H2O2 lokalinis panaudojimas geriausia veikia be srovės, išimtinai dėl to, kad susidarančios įspūdingai aukštos koncentracijos veiklios tik konkrečiai ten kur jos panaudojamos. Tačiau panaudojant visame akvariume H2O2 prasiskiedžia. Taigi, pasiekiant dumblius ir norint bent kiek geresnio efekto visame akvariume, daug geriau sudaryti stiprią vandens tėkmę. 

Be to, yra dar viena vieta kur susidaro stipri srovė. Žuvų žiaunose. Ir tai yra taip pat tas pats dalykas, kurio mes nenorime, kad reaguotų su H2O2!

Keliaujame toliau. Įpilamas H2O2. Leidžiama praeiti šiek tiek laiko, pusvalandis ar panašiai. Tuomet vyksmas ,,nutraukiamas“, pajungiant filtrus ir šviesas atgal. Tai jau kita klaida.

Iš esmės, visas H2O2 vis dar egzistuoja akvariume, nes be vandens tėkmės, tik maža dalis su kuom nors sureagavo. Nors apšvietimas ir skatina H2O2 suirimą, tačiau tai nutinka per kelias dienas – net tiesioginėje saulės šviesoje. Taigi, imantis šio reikalo, apšvietimas neturi reikšmės.

Biofiltras dabar mažiausiai sumažina H2O2. Su atstatyta vandens tėkme, H2O2 pagaliau startuoja turėti efektą dumbliams. Tačiau žuvys jau pastebimai pradeda stresuoti. Stiprios koncentracijos H2O2 jau keliavo per jų žiaunas apie pusvalandį, visiškai be reikalo, be kontakto su viso akvariumo dumbliais. Ir toliau tai sukels lėtą H2O2 koncentracijos irimą, vis didinant stresą. Prireikia dar vieno pusvalandžio kol H2O2 koncentracija akvariume būna pakankamai sumažėjusi.

 

TEISINGAS KELIAS:

Kaip autorius minėjo svarbu yra tai:

Koncentracija * Tėkmė * Laikas

Taigi, jei Jūs norite efektyvaus dumblių naikinimo, suteikite masyvią tėkmę per visą dumblių naikinimo laiką, preparato naudojimą. Kadangi srovė yra stipri ir per žuvų žiaunas, jas apsaugant yra sutrumpinamas bendras galimai pavojingos H2O2 koncentracijos laikas, nešvaistant tuščiai nepaveikiant dumblių, galiausiai teisingai nutraukiant dumblių naikinimą. Jei tai padaroma, saugumo padidinimas yra pakankamas padidinti ir panaudojamą koncentraciją.

Jei turite Cladophora dumblių kamuoliukus (angl. Marimo balls), laikinai juos perkelkite į indą su akvariumo vandeniu. Cladophora yra labai atspari ir paprastai nebus paveikta viso akvariumo H2O2 priemonių. Bet galima ją lengvai nudeginti, ypač tas puses kurios veikiamos stipresnės srovės. Jei jos taip pat yra apimtos nenorimų dumblių, dumbliai ant jų gali būti lengvai pašalinami, paprasčiausiai įdedant kamuoliukus į indą su vandeniu ir palaikant savaitę tamsoje. Cladophora gali toleruoti ekstremaliai ilgus užtamsinimus, be jokios žalos, priešingai nei kiti dumbliai.

Laikykite įjungtas šviesas. Šviesa neturi jokio efekto H2O2 bei padeda Jums matyti kas vyksta.

Dabar suleiskite 3% H2O2, dozuojant maždaug 1 valgomą šaukštą konkretiems 10 litrų vandens (išskaičiuojant substratą, dekoracijas, galimą augalų masę  ir t.t.). TAIP, tai dviguba dozė nei naudojama įprastai, kaip buvo paaiškinta aukščiau, esant tam tikroms sąlygoms galima naudoti ir tokias didesnes dozes.

Leiskime vandeniui cirkuliuoti apie 15 minučių. Per tą laiką galima pakraipyti srovės tėkmę, tikintis, kad tikrai bus pasiekti visi akvariumo kampeliai. Jei yra konkrečių probleminių vietų, pasistenkite užtikrinti, kad jos bus pasiektos tiesioginės srovės.  

Dabar laikas užbaigti gydymą. Atliekame 50% vandens keitimą, ar net daugiau jei įmanoma. Sugrąžiname akvariumą į normalią konfigūraciją, įskaitant ir filtrų užpildus jei jie buvo tam momentui išimti.

Silpniausi dumbliai bus visiškai paveikti ir žus jau nuo tokios procedūros, ypač jei buvo gera srovė ir cirkuliacija. Tačiau ir atsparesni dumbliai bus labai pasilpę ir dabar pats tas laikas imtis antros priemonės.

 

ANTRAS SMŪGIS: SKYSTA ANGLIS

Bet kokie išlikę ir nenumarinti dumbliai po H2O2 panaudojimo dabar ypatingai jautrūs skystai angliai. Į akvariumą įleiskite gamintojų rekomenduojamas skystos anglies dozes, pagal akvariumo situaciją. Didesnės dozės neturi prasmės. Dumbliai ilgainiui šiek tiek tampa atsparūs skystai angliai, taip pat kaip ir kai kurie jautrūs augalais, tokie kaip vallisneria sp. Šiuo atveju, gydymas H2O2, o po jo sekantis vienetiniu, staigiu skystos anglies smūgiu yra pakankamas greitai pribaigti visus dumblius.

Jei visgi, jau iki gydymo naudojote skystą anglį perdozuodami, tęskite tokias pat dozes ir po H2O2 gydymo.

Dabar galime pasidžiaugti akvariumu be dumblių. Jei visgi yra kokios nors pamatinės dumblių atsiradimo problemos kurios ir sukėlė dumblių proveržį akvariume, būtinai jas ištaisykite ir akvariumas išliks be dumblių. Kai kuriais atvejais ir konkrečiai šis aprašomas metodas būna pakankamas atstatant augalų kondiciją į tą tašką, kur dumbliai neturi šansų pasirodyti.

 

PABAIGOS ŽODIS:

Aš (straipsnio autorius) naudojau šį metodą daugybę kartų per praeitus metus.

Šis metodas išsivystė kovojant su savo vadinamu SOS ‘‘Staghorn on Steroids“ (vert. ,,Raginis dumblis su steroidais“). SOS nesibaimina visų ,,antidumblinių“ taisyklių. Kaip ir dauguma kitų dumblių šis mėgsta stiprią šviesą, bet gali puikiai gyvuoti ir prie vidutinio apšvietimo, jei tik yra kiek stipresnė srovė. Šis dumblis turbūt juokiasi iš aukštų CO2 lygių, gydymų H2O2, taip pat ir skystos anglies priemonių. Bet jis krenta prieš ,,Dvigubą smūgį“, ir aš susikoncentravau ties šiuo metodu, kuris priverčia dumblius nebeaugti. Šio metodo išvystymas užėmė šiek tiek laiko. Tikriausiai būčiau nusivylęs kovoti su dumbliais, jei nebūčiau ėmęsis šio metodo periodiškai susidorojant, be pusės akvariumo augalų pašalinimo kai akvariume įvyksta drąstiški sąlygų pasikeitimai nevykusiai keičiant vandens parametrus.

Šį metodas buvo išbandytas ir su kitais dumbliais, daugiau iš smalsumo nei iš būtinybės. Veikia puikiai. Nudeginant net cladophora kamuoliukus buvo tikras siurprizas, bet išties įrodė, koks šis metodas efektyvus, nes jie sunkiai paveikiami algicidinių priemonių. Jei kada turėčiau invazinių problemų su cladophora dumbliais, tikiu, kad šis metodas išties pagelbėtų susidoroti.

Taip pat niekada nepastebėjau neigiamų šio metodo panaudojimo pasekmių lepesniai faunai, pavyzdžiui otocinclus sp., corydorus sp., atyopsis moluccensis (krevetėms filtratorėms), sraigėms. Taip pat nekenkia ir samanoms. Taip pat buvo išbandyta ir su elodea sp., kuri paprastai jautri skystai angliai, bet ją galima ilgainiui aklimatizuoti prie normalių skystos anglies dozių, taip pat buvo nepaveikta šio gydymo.

Tikiuosi, kad šis metodas Jums bus naudingas!

 

Iš anglų kalbos vertė: Tautvilas Laureckis (yankadi)

Straipsnis originalo kalba: www.plantedtank.net/forums/showthread.php?t=203684

Tema forume: http://aquascape.lt/forumas/dumbliai/628-dvigubo-smugio-metodas#7212

Nuotraukos šaltinis: filmai.org/504-dvigubas-smugis-double-impact-1991.html