Sveiki,
aciu mano broliui (kordis) uz pagalba irengiant akvariuma ir pirma karta pristatant ji forume
Praejo menesis nuo pradzios...sakau pasidalinsiu kas naujo su akvariumu ivyko.
Siaip pats akvariumas buvo labiau "DIY,t.y. pasidaryk pats" tipo intrigos vaisius, nei noras "pakartoti gamta" savo namie...nors gal finale pavyks pasiekti ir ta ir ana. Nuo pat pradziu knietejo viska apsviesti LED'ais, nes ir anksciau teko naudoti pigius kinietiskus Cool White variantus, kurie visai tenkino. Antra, norejosi prisiminti vaikyste ir vel siek tiek grizti prie programavimo, del to sumasciau LED'us valdyti "kompiuterizuotai" Arduino kontroleriu. Programavimo zinios Arduino kalba (C) iki pradedant buvo nulines, taigi buvo proga ismokti kazka naujo.
Taigi trumpas dienorastis.
Priesistore...
Tuscias akvariumas ir DIY LED apsvietimas.
Pasirinkau Cree XT-E Cool White 1-5W LED'us is eBay. Maitinti galima iki 1500mA srove, tokiu atveju kiekvienas LED'as duotu 5W galios. Aisku, tokiu atveju ausinti turbut reiketu ledukais is saldymo kameros
Del to panaudojau Meanwell LDD-H 1000mA draiverius ant tiem draiveriam skirtos paruostos plokstes is to paties eBay. Kadangi maitinimo saltini isigijau (velgi, eBay) 48 voltu (~200W), o LDD-H isejime itampa ~3 voltais mazesne nei saltinio, tai gavosi, jog vienas draiveris gali "vairuoti" 48-3/3.1(vieno ledo naudojama itampa) = ~14-15 LED'us. Taigi ant Heliopolyje pirkto aliuminio profilio sukabinau dvi grandines po 14vnt LED'u. Jei LED'u nedimeriuociau, tureciau ~84W (arba ~300lm x 28= 8400 lm) zemyn ziurincios sviesos. Ijungus ir viska palaikius ant maksimalios galios, ranka ant radiatoriaus buvo sunku nulaikyti, ypac centre, kur LEDu koncentracija didziausia. del to pradziai planavau viska dimeriuoti iki ~70%, veliau tiesiog ant virsaus centre uzdejau 12v kompiuterio ventiliatoriu. Tokiu atveju net ir viska paleidus 100%, ranka ant radiatoriaus jau buvo galima nulaikyti. Visgi mintis, kad sistema gana karsta, nedziugino, taigi is eBay uzsisakiau dar 20 tokiu paciu ledu bei po 5 vnt Cree XTE Royal Blue ir XPE Red 3W, kad 1) galeciau pasireguliuoti akvariumo spalva pagal nora 2) galeciau viska dimminti, taip sumazinant temperatura 3) duociau augalam ~450nm melsvos spalvos, kuri (pataisykit jei klystu), labiausiai reikalinga fotosintezei.
FOTO:
www.dropbox.com/photos/shared_space/lEf7PQ5uvZbvEyJ
2 dienos po starto
FOTO:
www.dropbox.com/photos/shared_space/gHC2DRYKCUgSMr5
Vanduo isskaidrejo, augalai dar zali, nes surinkti is forumo/feisbuko "donoru" ir tika svieziai susodint (aciu visiems
)i. Savadarbis burbulu skaiciuotuvas is laselines sistemos.
Kadangi galvojau, kad 300L akvariumui mano turimos sviesos mazoka, sviesa pradejau laikyti ~12 valandu per diena (be reikalo...).
14d po starto
Pastininke atnese dar LEDU! Galutinis produktas ir diskoteka vandens pavirsiuj. Dar 20 Cool White +5 melyni +5 raudoni. Si plokste be ventiliatoriaus.
www.dropbox.com/photos/shared_space/Yq35HgSDLutjUrn
15d po starto
FOTO:
www.dropbox.com/photos/shared_space/XImzHzITV0aaEAq
Per dvi savaites beveik visai nunyko Blyxa Japonica (ne idealus augalas startui, kaip kazkas sake
), o visas akvariumas pagelto/pazaliavo/parudavo nuo dumbliu. Atsirado daug rudo, zalio dumbliu bei cyanobakteriju pleves. Ties sita vieta jauciausi, kad truksta patirties, nes pirma galvojau, kad jei augalam duosiu daug sviesos su CO2 ir trasomis (VIMI all in one...tiesa labai nesistemingai), dumbliai prades nykti. Dar sugalvojau, kad gal imesti kazkokiu gyventoju, kurie tuos dumblius suvalgytu. Ta ir padariau - ileidau 5 otocinklusus ir, kad seima nesakytu, kad zuvu pirkau, bet ju nesimato, imeciau 3 Apistogramas ir 10 minoru.
Kadangi viskas toliau dumblejo "ant akiu", melsvadublis ataugdavo per diena po valymo, nuo starto atlikti ~3-4 vandens keitimai po ~20-30%...sugalvojau, kad bent su bakteriju sukeltomis problemomis (cianobakterijos) noretu susitvarkyti atskirai.
Nusipirkau EasyLife BlueExit buteliuka is akvazoo.lt . Patiko tai, kad ji be eritromicino...nepatiko, kad neaisku "SU KUO TADA, JEI BE ANTIBIOTIKO" ?
Kaip tik sutapo, kad po ~3 dienu sios priemones naudojimo ispuole savaitgalis bei isvyka su seima, taigi visa akvariuma ~2.5 dienom isjungiau, palikes tik filtra ir sildyma. Grizes, pirmas dalykas - ijungti sviesa ir paziureti kas ivyko...eureka! Melsvadumblio ne kvapo, o visi kiti dumbliai sumazejo kokiais 80%. Tiesa sakant, nezinau kas padejo...ar BlueExit'as, ar sviesos nebuvimas, ar abu kartu. Turbut paskutinis variantas.
Menesis po starto
Taigi dabar situacija su dumbliais pagerejusi. Blyxa japonica deja nunyko labai smarkiai, bet is likuciu bandau kazka atsiauginti. HC priekyje buvo visiskai uzdengta dumbliu ir po keliu vandens keitimu ir nusiurbinejimu, jos isgyveno nedaug. Laimei, kazkas (kiek zinau, is sio forumo), padovanojo siek tiek HC ir E.parvula (aciu
), taigi startuojam is naujo. Vakar pradejau tresti VIMI all in red, deja vis negaliu susireguliuoti pastovios CO2 tekmes (tirpinama per inline CO2 atomizeri is ebayjaus) - atradau, kad sugedes adatinis voztuvas..ryt atkeliauja naujas.
Summa summarum... Pagaliau pavyko privesti sviesos kontroleri prie naudojamos bukles. Pagrindiniame LCD ekrane rodoma kiekviena spalva procentais (White/Blue/Red) bei sumine galia vatais. Kituose meniu punktuose galima keisti stipruma bei issaugoti, kad kontroleriui issijungus, nustatymai isliktu. Tolimesnis planas - programuojami taimeriai, kad nereiketu naudoti daug vietos uzimanciu "senuku" laikmaciu, bei trasu dozavimo pompa.
FOTO/VIDEO (atsiprasau uz nevalytus stiklus
):
www.dropbox.com/photos/shared_space/N14urtV5AN7l6hp
Akvariumas siuo metu, sakyciau, tikrai neatrodo nei perdaug graziai, nei tvarkingai, bet jauciu, kad praejo nelengvas pirmas etapas, programavimo mokymosi tikslas irgi is dalies pasiektas. O siaip... sviesos dega 3+4 val, CO2 tuoj sutvarkysim, trasos yra......ziuresim kas bus toliau