Tokiame mažame akvariume situacija gali pasikeisti labai greitai dėl mažo jo tūrio. Todėl ir sakau kad pradedančiajam reikia didesnio tūrio akvariumo. Toks akvariumas yra atlaidesnis klaidoms (tiesiog vandens daugiau ir klaidos "atsiskiedžia").
Tinkamai užsukti akvariumui, matyti kaip vyksta procesas, tau reikės amonio ir nitritų testų. Pilnam vaizdui susidaryti dar reikėtų ir nitratų testo. Patyrę akvariumistai nenaudoja jų, nes ir taip mato situacija pagal žuvų elgseną. Bet pradedantysis neturi tokių įgūdžių. Yra keli nitro ciklo užsukimo būdai: su žuvim ir be jos. Pirmu atveju žuvis naudojama kaip organikos šaltinis, o antru atveju - amoniaka įnešti reikia tau pačiam. Amonio ciklas susideda iš kelių etapų: 1 - organikos virtimas į amonį ir amoniaką; 2 - amonio virtimas į nitritus; 3 - nitritų virtimas į nitratus. Visuose šiuose žingsniuose atsiranda skirtingos bakterijų kolonijos. Kiekvienai bakterijai atsirasti reikalingas tam tikras maisto medžiagų kiekis. Pvz.: kad atsirastų bakterijos oksiduojančios amoniaką į nitritus, amoniako turi atsirasti daug (paprastai tas kiekis jau yra mirtinas daugumai žuvų). Todėl jeigu akvariumas užsukamas su žuvimis, reikia sumažinti pavojingų medžiagų kiekį akvariume keičiant vandenį ir startuojant pasitenkinti 1-2 žuvelėmis, tavo atveju 1 maximum.
Mano manymu, ką reikėtų daryti:
1) Naudok testus;
2) Kai tik pradės kilti amoniakas, pradedi keisti vandenį kasdien 30-50%. Aišku tai labai nepatiks bakterijoms, bet patiks žuvims. Jei vanduo iš krano, tai naudoji dechlorinatorių. Chloras kenkia netik žuvims, bet ir bakterijoms. Vandens keitimas gali užsitęsti ir visą mėnesį. Tai priklausys ar užsisuko nitro ciklas.
3) Šiame etape labai svarbus vandens aeravimas. Jungi kompresorių visą parą.
4) Filtrą plauk tik su akvariumo vandeniu ir tik atsargiai nuspaudžiant. Kempinės neturi būti sterilios. Ten gyvena tau reikalingos bakterijos. Ir plauk filtrą tik tada jeigu vanduo necirkuliuoja pro jį. Jeigu filtras turi dvi kempines, ar daugiau tai plauk tik vieną jų.
Gali padėti šiam procesui įsivažiuoti greičiau. Jeigu turi draugą kuris turi sveiką, įsivažiavusį akvariumą, tai paprašyk jo dentrito (drebučių pavidalo masė) nuo nusiurbto grunto ar iš filtro kempinių. Jį gali supilti į savo akvuką. Dar geriau jeigu draugas leistų tavo naujam filtrui padirbti kelias savaites savo akvariume. Tuomet reikalingas bakterijų kolonijas kampinėse, filtras užsiaugintų sename akvariume. Kitas būdas, nusipirkti buteliuką su pradinėmis nitrifikuojančių bakterijų kolonijomis iš serijos EasyStart.
5) Įmesk kažkiek augmenijos, tokios kaip alodėja. Ji maitinasi per lapus, todėl jos nereikia sodinti. Ji padės sumažinti teršalų kiekius.
P.S. Jeigu akvariumo startas būtų toks lengvas, kaip pasivaikščiojimas su gražia mergina mėnesienoj, tai startuočiau kiekvieną dieną.