Yankadi- šeip Julijus, bet su kastuvu per galvą neduosiu
Šiek tiek anksčiau bandžiau šitą dauginimo metodą su kriptokorinomis, tačiau dėl studijų- laiko trūkumo, teko atidėti bandymus, vėliau nebepratęsiau, nes paaiškėjo, kad dėl harmonų naudojimo, kriptų žiedai išsigimsta. T.y šitaip dauginamos kriptos daugiau/ mažiau mutuoja ( o mane domina tik rūšių, etalonų auginimas).
Bandžiau auginti buitinėmis sąlygomis, pagal vieną rastą "receptą" internete, naudojant kuo daugiau virtuvėje randamų medžiagų. Sterilizavimui- ACE, soda, cukrus, vitaminų tabletės, maistingo tirpalo dalį maišė emasolutions, nes pats neturėjau reikiamų elementų nedideliam kiekiui... Paskutiniu bandymu, pavyko pats sudėtingiausias proceso elementas sterilizavimas ( nei per daug, nei per mažai...), tačiau dėl prasto tirpalo/ harmonų augalų dalys nesišaknijo.
Simanai, taip, tropica daugina meristemiškai, anksčiau jie turėjo didžiausią pasaulyje echinodorus bleheri gyvą sodą prekybai. Dabar nežinau, ar dar turi ar tik augina meristemiškai. Pats procesas yra tikrai paprastas ir dabar daugelis firmų naudoja šį būda akvariuminių augalų dauginimui. Danų Tropica, Čekų Rataj, Lenkų Plantis, visos olandų firmos... labai patogu greit masiškai vienodus augalus auginti prekybiniuose indeliuose ant vatos. Tačiau savam akvariumui, restartui prisiauginti yra žymiai greitesnių ir paprastesnių būdų.
Virgi, Šiek tiek klysti, iš tikro pilna rinka tokių augalų jau dabar ir jie stipriai laiko pozicijas prieš rytų azijos augintojus. Net lenkai per paskutinius keletą metų pradėjo masiškai auginti ir importuoti mersitemiškai augintus indeliuose augalus. Vienas iš svarbiausių šio dauginimo pliusų, kad pavyksta greit ir daug užauginti lėtai besidauginančių augalų ( pvz anubių). Pvz: Anubias hastifolia- meristemiškai per metus padauginti galima milijionus vienetų, dalinant- keliasdešimt. Užauginti šį augalą laiko tarpas vienodas, tačiau auginamas kiekis skirtingas. Aišku, galima užauginti ir dalinant milijonus vienetų, bet kiek reiks motininių augalų?- meristemiškai reikalingas VIENAS.
Dėl ko palyginus nedaug augalų rūšių rinkoje, jei viskas taip paprasta? Daug priežasčių, pabandysiu kelias paminėti.
Pvz: "Tropica" rašo, kad iš 20 variantų valisnerijų, jie prekiauja 5, nes šie penki atitinka praktiškai visus reikalavimus kokių nori pirkėjai. Maža valisnerija, didelė valisnerija, banguota valisnerija, su dryžiais valisnerija.... o visi kiti variantai įdomus tik kolekcionieriam- nėra biznio auginti:)Taip ir su kitais augalais, jei negalima iš jų uždirbti- kam juos auginti?
Kitas dalykas yra rūšių, su kuriomis kylą problemų dauginant meristemiškai. Kriptokorinos. Didžioji dalis dauginama meristemiškai yra C. Wendtii ir jos variacijos, nes jos mažiausiai rizikingos. Kitos kriptos, labai dažnai etape mėgintuvėlis-oras/vanduo sutirpsta ( kai tai nutinka tūkstančiam indelių jaučiamas šioks toks finansinis nuostolis). Yra daug rūšių (c.usteriana, c.aponogetifolia, c. cordata " blasii"), kurie yra puikūs akvariuminiai augalai, tačiau per rizikingi dauginti meristemiškai. Aišku technologijos tobulėja ir vis daugiau kriptų atsiranda masiškai augintų labaratorijoje, bet visi pradeda nuo lengvesnių augalų ( pvz echinodorusų).
pvz c. cordata "rosanervig"- žiauriai prekybinis augalas, - niekas nepadaugina meristemiškai, nes ta natūrali mutacija (tos ląstelės), kurios duoda gyslas, užkrėstos bakterijomis ir nepavyksta tinkamai sterilizuoti augalo. Bucephalandros, kiek pastebiu iš auginimo ypatybių koja kojon žygiuoja su kriptomis, tad manau dėl to jos kolkas masiškai nedauginamos...
Džiugu, kad yra norinčių bandyti ir besidominčių, jei kas susigundysit tai siūlau vadovautis tuo ką man sakė Ghazanfar Ghori apie meristeminį dauginimą "reikia bandyt, bandyt ir pavyks, tiesiog turi "atmušt rankelę""